• Aktualności

        • Co ciekawego działo się w kwietniu

        •            Za nami kolejny miesiąc, którego nazwa pochodzi od kwitnących kwiatów i budzącej się do życia przyrody. Raz było zimno i padał śnieg by innym razem było ciepło i świeciło słońce,  „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” mogliśmy się przekonać jak zmienna potrafi być pogoda w tym miesiącu.  

                   Poza tym na początku kwietnia działania przedszkolaków skoncentrowały się wokół zagadnień związanych ze Świętami Wielkanocnymi, które przypadały zaraz na początku miesiąca. Stąd też dzieci wykonywały różne prace plastyczno techniczne o tematyce świątecznej i wiosennej, uczyły się piosenek i poznawały zwyczaje oraz tradycje wielkanocne.

                    Do grupy dołączyły nowe przedszkolaki 3 letnia Tosia i 4 letni Marcinek.

                   20 kwietnia maluszki wraz ze starszakami wybrały się na całodniową wycieczkę do Powerland w Biłgoraju. W programie był udział w czekoladowych warsztatach i wykonanie tabliczki czekolady oraz czekoladowego lizaka według własnego pomysłu. Niespodzianką okazał się pokaz baniek mydlanych dla uczestników wyjazdu. Ponadto dwugodzinna zabawa z mnóstwem atrakcji dla małych i większych na wielopoziomowej konstrukcji w sali zabaw i obiad dla zmęczonych uczestników wycieczki. To był bardzo fajnie spędzony czas, który pozwolił  dzieciom na jeszcze lepsze poznanie się i dostarczył im wiele miłych wrażeń.

                W tym miesiącu aż trójka przedszkolaków obchodziła swoje urodziny - Jaś i Franek skończyli  5 lat oraz Maja, która świętowała swoje 4 urodzinki. Były życzenia, piosenka, słodkie pyszności i zdjęcia a także pamiątkowe laurki od dzieci dla solenizantów.

               Oprócz tego w realizowanej w tym miesiącu tematyce dominowały zwierzęta; było o zwierzętach z naszego podwórka, naszych pól i lasów  a także o zwierzętach egzotycznych. Dzieci z ogromną ciekawością słuchały ciekawostek opowiadanych przez panią i poznawały nowe informacje z  życia zwierząt ale także wykazywały się dużą wiedzą i znajomością własną omawianych zagadnień. Wszystkim ogromnie podobała się omawiana tematyka, podsumowaniem była wykonana przez rodziców w domu fotografia dziecka ze swoim pupilem „Moje zwierzątko”.

           

        • 7 edycja Kuratoryjnego Konkursu „Logistycznie i ekonomicznie” w Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku

        •           21 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 7 edycji Konkursu „Logistycznie i ekonomicznie”, tym razem po raz pierwszy pod patronatem Kuratora Oświaty w Rzeszowie. W Konkursie wzięło udział 24 zespoły z 14 szkół podstawowych powiatu leżajskiego i sąsiednich powiatów.

          Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:

          Zespół I: Tomasz Wnuk, Dariusz Socha, Patryk Socha

          Zespół II: Aneta Kruk, Gabriela Cichoń, Arkadiusz Koza

                        Pierwszą częścią konkursu był quiz składający się z 20 pytań wymagający wiedzy i logicznego myślenia z zakresu matematyki, fizyki, geografii, informatyki oraz wiedzy sportowej. Spośród 24 zespołów do drugiego etapu przeszło 6 zespołów. Wśród tych zespołów znalazł się Zespół I z naszej szkoły. W decydującym etapie młodzież miała do rozwiązania 6 zadań praktycznych z zakresu: kalkulacji kosztów, prądu elektrycznego, kredytu bankowego, formowania ładunku, obliczania czasu oraz wyznaczania najkrótszej trasy przejazdu.

                    Poziom finałowej rywalizacji był bardzo wysoki, dlatego bardzo ucieszył nas fakt, że uczniowie nasze szkoły zajęli III miejsce w tym Kuratoryjnym Konkursie!!!

                    Tomek, Dariusz, Patryk otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów: Omegę Pilzno, BMF Leżajsk, Styropianex Paweł Bucior, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Radę Rodziców przy ZSL w Leżajsku oraz Arcus Soft. Kolejną nagrodą dla wszystkich 6 zwycięskich zespołów była wycieczka do firmy BMF. Ponadto zespoły z miejsc I-III mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich, a zgodnie z obietnicą Dyrektora ZSL Leżajsk Zbigniewa Trębacza mają gwarancję przyjęcia na dowolny kierunek w tej szkole.

                   26 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zaplanowanej  wycieczce do firmy BMF Leżajsk. Wspólnie z nauczycielami z ZSL, swoimi szkolnymi opiekunami oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej w Sarzynie, w Grodzisku Górnym, w Woli Zarczyckiej poznali pracę w tej firmie zarówno w biurze jak i na halach. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa działającego na naszym terenie w branży produkcyjnej. Firma BMF prowadzi kompleksową produkcję elementów stalowych do linii technologicznych samochodów i nie tylko. Młodzież obserwowała organizację pracy, proces produkcyjny z wykorzystaniem urządzeń sterowanych numerycznie.

                   Następnym punktem w programie wycieczki był obiad oraz deser w „Gospodzie u Więcławów”. Przy poczęstunku organizatorzy, opiekunowie oraz uczniowie mieli czas na  rozmowy o wyborach kierunków dalszego kształcenia …

        • Przed majówką na wędrówkę.

        •             Z chwilą, kiedy wiosna zaczęła swoje panowanie, młodsza część społeczności szkolnej poczuła potrzebę ,,wyrwania się w świat”. 

                      26 kwietnia uczniowie klas 1-3 pod czujnym okiem opiekunek wyruszyli na wycieczkę. Już wczesnym rankiem o godzinie 6.00 wszyscy ochoczo ruszyli
          w drogę, machając na pożegnanie swoim rodzicom. Zatroskane mamy ocierając ukradkiem łzę oraz poważni tatusiowie na jeden dzień zostali osamotnieni.

                      Pierwszym etapem naszej podróży była Bóbrka, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz bliżej poznaliśmy postać wielkiego Polaka Ignacego Łukasiewicza. Pobyt tutaj szczególnie przypadł do gustu męskiej części wycieczkowiczów, których zafascynowały wielkie maszyny oraz wirtualne spotkanie z wynalazcą lampy naftowej.

          „…w muzeum podobała mi się maszyna FRANEK, która służyła do wydobywania ropy naftowej z ziemi…”

          Damian kl. 3

                      Kolejnym etapem podróży był przejazd do Krosna oraz zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła. Tutaj wszyscy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób wyrabiane są najpiękniejsze patery, wazony, witraże oraz szereg innych barwnych ,,cudeniek”.

          ,,…najbardziej z całej wycieczki podobała mi się fabryka szkła, ponieważ samo dowiedzenie się, jak powstaje szkło jest bardzo interesujące. Widzieliśmy panie, które malowały na szkle i panów, którzy robili różne dekoracje. Widzieliśmy też pana, który zrobił pająka, następnie włożył go do szkła…”

          Marysia kl. 3

                      Następnie pojechaliśmy do Korczyny, w której znajduje się fabryka czekolady Firmy M. Pelczar Chocolatier. Jest to jedyna w Polsce fabryka utrzymana w dawnym stylu. Poznaliśmy tutaj proces produkcji czekolady
          ,,od ziarenka do tabliczki”. Obejrzeliśmy model drzewa kakaowca oraz prezentację filmową ukazującą plantacje kakao w różnych zakątkach świata.
          W trakcie uczestniczyliśmy w warsztatach, degustowaliśmy różne gatunki czekolady. Każdy brał udział w procesie wylewania czekoladowych lizaków oraz zdobienia swoich tabliczek czekolady.

          ,,…dowiedzieliśmy się od pani przewodnik o czekoladzie i drzewach kakaowych. Każdy mógł zrobić swoją własną czekoladę i lizaka czekoladowego. Najbardziej podobała mi się fontanna z czekolady…”

          Damian kl. 3

                      Końcowym etapem naszej wycieczki, chociaż mocno wyczekiwanym był pobyt w restauracji McDonald. Po pysznym posiłku w pełni sił ruszyliśmy
          w drogę powrotną.  W czasie jazdy można było usłyszeć głosy recenzujące wyjazd, wśród których przeważał taki:

          -co Ci się najbardziej podobało?

          -WSZYSTKO.

          ,,…na koniec pojechaliśmy do McDonalda, gdzie nauczycielki zamówiły nam wszystkim takie same zestawy. Był hamburger i frytki. Zamieniłam się z moją koleżanką, bo ona nie za bardzo lubiła frytki, więc ja dałam jej hamburger,
          a ona mi frytki…”

          Marysia kl. 3

          Nie możemy się doczekać podobnego kolejnego wyjazdu.

        • Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

        •          W dniu 20.04.2023r. w Szkole Podstawowej im. Franciszka Kyci w Kuryłówce odbyły się gminne kwalifikacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli. Turniej został podzielony na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną – jazdę po torze. W wyniku przeprowadzonych kwalifikacji uczniowie kl. VI i VII – grupa starsza (Bartosz Duch, Kamil Czechera i Filip Bakaj) zajęli drugie miejsce i otrzymali pamiątkowe dyplomy. W grupie uczniów młodszych trzecie miejsce zajęli: Kamila Leniart, Wiktoria Leniart, Szymon Kyc i Xavier Ćwikła, którzy również zostali nagrodzenia pamiątkowymi dyplomami.

        • Wycieczka przedszkolaków.

        •          W czwartek 20 kwietnia obie grupy przedszkolaków wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami i opiekunkami wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę. Miejscem naszego wyjazdu w tym roku był Powerlad w Biłgoraju. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja grup przedszkolnych i zacieśnianie więzi koleżeńskich ale również poznanie tajników produkcji pysznego smakołyku jakim jest czekolada i umiejętność współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę.

                     Po przybyciu na miejsce dzieci zostały zapoznane przez panią prowadzącą z zasadami zachowania i bezpiecznego korzystania z atrakcji, które oferowała sala zabaw po czym mogły rozpocząć zabawę. Do dyspozycji dzieci był kącik malucha z mini zjeżdżalniami i basenami z kulkami, dmuchany zamek, kącik konstrukcyjny z giga klockami, kącik gastronomiczny, kącik lalek i wiele innych. Największą atrakcją przedszkolaków jednakże była wielopoziomowa konstrukcja ze zjeżdżalniami, trampolinami, labiryntami, przeźroczystą kładką, basen z piankami, most wiszący... Radości i frajdy nie było końca najpierw nieśmiało a potem coraz odważniej wszyscy korzystali z atrakcji tego miejsca. Po godzinnej zabawie, aby nieco odpocząć i nabrać siły dzieciom zostały zorganizowane czekoladowe warsztaty. Uczestnicy mieli do wykonania tabliczki czekolady oraz czekoladowe lizaki z pysznymi dodatkami. Z zaangażowaniem i skupieniem każde dziecko komponowało własne tacki i postępowało według wskazówek pani prowadzącej. W czasie gdy czekoladowe smakołyki tężały na dzieci czekała dodatkowa atrakcja a mianowicie pokaz baniek oraz zamykanie w mega bańce. Każdy chciał doświadczyć tej atrakcji i z ochotą pozwolił się zamknąć w bańce wśród zachwytu i radości pozostałych dzieci.

                       Kiedy czekolada była gotowa i zapakowana na przedszkolaków czekała kolejna porcja radosnej zabawy na sali zabaw i okazja do rozładowania dziecięcej energii.

                      Na koniec na zmęczonych uczestników wycieczki czekał pyszny obiad po którym podziękowawszy za miłe przyjęcie przyszedł czas na powrót do domu. Wszyscy pełni miłych wrażeń i niezapomnianych emocji z zapakowaną w ozdobne pudełeczka słodkością wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się w powrotną podróż.

        • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile 2023"

        •             19 kwietnia 2023r., obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli rozdawali swoim kolegom
          i koleżankom własnoręcznie wykonane żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci tamtych lat.

                      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

                     Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

                                                                                                                                            D. Kubrak

        • Co się u nas działo w marcu

        •           Kolejny miesiąc za nami, podobnie jak poprzednie miesiące także i ten obfitował w wiele różnych ciekawych wydarzeń. Oto one:

          •  6 marca przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do leżajskiego FOK-u, gdzie obejrzały spektakl iluzji pt. „Pan Magiczny”.
          • 7 marca swoje „przedszkolne święto” miał Błażej a 9 marca Lilianka jako pierwsi z grupy skończyli 5 lat.
          • 21 marca przedszkolaki powitały nową porę roku. Wspólnie ze starszakami żegnaliśmy Zimę by radośnie głośnymi okrzykami ogłosić królowanie Wiosny.

                      Ponadto w tym miesiącu rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w ogrodzie i w najbliższym otoczeniu. Dzieci siały i sadziły wiosenne warzywa. Podczas spacerów  i zabaw w ogrodzie przedszkolnym dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, przyglądały się drzewom, krzewom i kwiatom oraz słuchały śpiewu ptaków. W drugiej połowie miesiąca przedszkolaki poznały właściwości fizyczne surowców takich jak: glina, mleko, wełna i papier. Natomiast w ostatnim tygodniu poznawały zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi.

        • Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego

        •           W dniu 27 marca uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Wspólnie z  rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej z Dąbrowicy odwiedzili Narodowy Bank Polski. W banku mieli możliwość uczestniczyć w tzw. lekcjach bankowych. Zwiedzanie trwało ok. 1,5 godz. i zawierało

          - wykład nt. misji i zadań Narodowego Banku Polskiego,

          - warsztaty z rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych

          - zwiedzanie minimuzem bankowego,

          - możliwość zamiany drobnego bilonu w samoobsługowym urządzeniu do wymiany.

                      Następnym punktem wycieczki było kino Helios i obejrzenie filmu „Avatar: Istota wody. Jest to opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć.

                     Wspólnie spędzony dzień, uśmiechy na twarzach, śpiew w drodze powrotnej to spora dawka pozytywnych emocji, które są dowodem na to, iż wyjazd można uznać za udany.

        • Powitanie Wiosny w przedszkolu.

        •            We wtorek 21 marca dzieci z obu grup przedszkolnych wspólnie świętowały nadejście pięknej pory roku - Wiosny. W tym dniu w ubraniach dominował kolor zielony i żółty oznaczający budzącą się z zimowego snu przyrodę i ciepłe słoneczko. W sali przedszkolnej zrobiło się kolorowo za sprawą przyniesionych przez dzieci wiosennych gaików wykonanych w domu wraz z rodzicami.

                  Na wspólne świętowanie tym razem wybraliśmy ogród przedszkolny młodszej grupy, tam po przybyciu starszych kolegów z grupy 5 i 6latków wspólne pożegnaliśmy Zimę by radośnie ogłosić królowanie Wiosny.

                   Jak nakazuje bardzo stary zwyczaj, wykonaliśmy Marzannę czyli kukłę, która symbolizuje zimę. Były zagadki i wierszyk, którym przedszkolaki wyprosiły „Złą Boginię” a potem w radosnym wiosennym korowodzie z kolorowymi wiosennymi gaikami w dłoniach przemaszerowały wokół przedszkolnego placu zabaw. Nawet niezbyt wiosenna aura nie przeszkodzała we wspólnej zabawie. Mamy nadzieję, że upragniona wiosenka zawita do nas na dobre i pozostanie z nami.

        • Skarpetkowe love!

        • 21 marca

          Pierwszy dzień wiosny to również Światowy Dzień Zespołu Downa.

          21 marca to nieprzypadkowa data.

          W 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch mają trzy chromosomy.

          Ludzie na całym świecie okazują poparcie dla akcji, zakładając kolorowe niepasujące do siebie skarpetki.

          Załóż i TY!

        • Gramy w zielone – czyli słów kilka o jednym Patryku

        •           Dzień Świętego Patryka znany jest niemal na całym świecie i obchodzony w rożnych zakątkach globu. Także i my zapożyczyliśmy nieco z tej tradycji.  Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Tym razem w obchodach brali udział uczniowie klasy 4 i 5 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie przygotowywali się starannie do tego święta. Klasa 5 udekorowała swoją klasę i przygotowała gazetkę tematyczną tradycyjnie w kolorze zielonym. Oczywiście wszędzie dominował kolor zielony, który jak wiadomo jest nieodłącznie związany z Irlandią.  Ponadto uczniowie świetnie się bawili przy nietypowym dominie. W zabawę włączyliśmy umiejętność odczytywania QR kodów. Trochę nowoczesności połączonej z tradycjami. Pojawiły się także kahooty tematyczne, które wywołały dużo emocji.

                    Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji o Irlandii, historii kraju, muzyce, literaturze, sporcie i słynnych tańcach irlandzkich. Dzieci z oddziałów przedszkolnych też miały swój udział w tym święcie, po wysłuchaniu ciekawostek o Irlandii, kolorowały Leprechauna – skrzata, trójlistne koniczynki oraz oglądały bajkę o Świętym Patryku oraz o zwyczajach  i tradycjach związanych z tym świętem. Były tańce w rytm piosenki o Leprechaunie oraz na irlandzką nutę. Ogólne było dużo świetnej zabawy.

        •  Kobieta nie jedno ma imię

        •               Jak co roku mężczyźni pamiętali o kobietach tych najmłodszych i tych, które przekroczyły 18ty rok życia. Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie jego męska część przygotowała krótkie spotkanie artystyczne.

                     Po serdecznym przywitaniu Pań i dziewcząt na uroczystości pod hasłem „KOBIETA NIE JEDNO MA IMIĘ”, wiersz pt. „Dzień kobiet” wyrecytował Michał Jaworski. „Kobieto puchu marny! Ty wietrzna istoto! Postaci twej zazdroszczą anieli” pisał Adam Mickiewicz i My oczywiście się z tym zgadzamy, ale by dowiedzieć się czegoś więcej o kobietach chłopcy zapoznali zebranych ze znaczeniem kilku imion, które są przypisane naszym Paniom i koleżankom. Poszczególne imiona przeplatane były piosenkami z akompaniamentem gitary wykonanymi przez pana Pawła Deryło (O Ela, Nie płacz Ewka, Beata z Albatrosa, Kim właściwie była…). Następnie podzielono się kilkoma przemyśleniami na temat różnic pomiędzy kobietą, a mężczyzną poprzez ich różne punkty widzenia. Na zakończenie, w imieniu męskiej części naszej szkoły prowadzący złożył życzenia Paniom i koleżankom:
          MARZEŃ – żeby się spełniały;
          PRZYJACIÓŁ – żeby pamiętali;
          SZCZĘŚCIA – żeby nie opuszczało;
          OKULARÓW – żeby były różowe;
          ŻYCIA – żeby było kolorowe.

                     Nie zapomniano także o symbolicznym kwiatku i porcji słodkości od panów dla  „piękniejszej” części naszej społeczności. Następnie głos zabrał Pan dyrektor Andrzej Domagała, który także przyłączył się do złożonych życzenia oraz podziękował uczniom za przygotowanie akademii.

                     Korzystając z okazji pan dyrektor podziękował dziewczętom zaangażowanym w udział w konkursie „You can dance” – otrzymały one upominki ufundowane przez szkołę. Ponadto przedstawiciele oddziałów 1 - 8 odebrali nagrody dla swoich klas za udział w gminnej kampanii ekologicznej.

          Paweł Deryło

        • Światowy Dzień Matematyki w grupie 5 i 6 latków

        •                14 marca to Światowy Dzień Matematyki. Z tej to okazji, jak co roku, dzieci 5 i 6 letnie walczyły o tytuł Mistrza Matematyki. Zadania były na różnym poziomie trudności. Dzieci świetnie się bawiły, pokazując, że rywalizacja może być zdrowa. Za zaangażowanie wszyscy otrzymali słodki upominek.  W grupie 5 latków tytuł Mistrza Matematyki zdobyła Maja Starzec, a w grupie 6 latków zwyciężyła Wiktoria Winiarska. Obie dziewczynki wykazały się bardzo dużą wiedzą matematyczną i umiejętnością dodawania i odejmowania w zakresie 100, a Wiktoria nawet w zakresie 1000. Obie mistrzynie otrzymały ciekawe nagrody. Gratuluję wszystkim dzieciom ogromnego zaangażowania i zdrowej rywalizacji, a Mai i Wiktorii zwycięstwa.

                                                                     wychowawczyni Beata Kamińska
           

        • Pierwsza pomoc

        •         W pierwszym dniu marca, uczniowie klas 4-8 mieli okazję uczestniczyć w edukacyjnym spotkaniu z Instruktorem pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prezesem fundacji ,,Siła kropli im. Siostry Kingi Czerwonki” p. Grzegorzem Czerwonką.

                  Uczniowie w sposób nieszablonowy mogli pozyskać lub utrwalić  wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zapoznali się z możliwością reagowania podczas zakrztuszenia, oraz uszkodzeń ciała, a także innych aspektów zagrażających życiu lub zdrowiu.  Uczestnicy spotkania poznali również urządzenie jakim jest  przenośny defibrylator oraz w jaki sposób można z niego korzystać by uratować życie osobie będącej  w potrzebie. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w ćwiczeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej z wykorzystaniem Fantoma medycznego,  reagowania podczas zadławień  z wykorzystaniem kamizelki  do ćwiczeń zadławień Act- Fast, która w sposób praktyczny uczy chwytu Heimlicha wykorzystywanego podczas zakrztuszeń.

                 Dziękujemy Panu Grzegorzowi za przekazanie wiedzy i wzbudzenie świadomości wśród młodych ludzi, że pomoc drugiemu człowiekowi ma moc, a każdy kto jej udziela jest bohaterem.

        • Luty w przedszkolu

        •                  Drugi miesiąc roku, luty choć najkrótszy w kalendarzu okazał się bogaty w różne ciekawe wydarzenia. Dużo się działo w naszej grupie. Na początku miesiąca do naszego oddziału dołączyło dwoje nowych niespełna 3letnich przedszkolaków - Oliwia i Karol.

                         Obchodziliśmy również wiele Świąt Nietypowych, które w lutym urozmaiciły nasz przedszkolny program, a były to:

          9 lutego Dzień Pizzy -  rozmawialiśmy skąd wzięła się pizza, jakie były jej początki i dalsze losy. Dzieci miały możliwość wykazania się kreatywnością i zaprojektowały swoją pizzę, której nadały swoje nazwy.

          14 lutego Walentynki –  Dzień św. Walentego w naszym przedszkolu był odzwierciedleniem takich wartości jak – szczęście, przyjaźń i radość przebywania ze sobą. Dzieci miały ogromną frajdę przygotowując sobie nawzajem laurki.

          16 lutego salę przedszkolną wypełniła skoczna muzyka, piękna dekoracja i wiele bajkowych postaci czyli zabawa karnawałowa. Tego dnia był również tłusty czwartek dlatego też w przerwie zabawy na zmęczonych tańcami  przebierańców czekała miła niespodzianka – pyszny poczęstunek w którym królował pączek.

          17 lutego Dzień Kota – święto podkreślające znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom. Dzieci opowiadały o swoich pupilach następnie wszyscy wielbiciele kotów tworzyli pracę plastyczno- techniczną – Mój kotek. Dodatkowo tego dnia świętowaliśmy 3 urodziny Oliwii, jak zawsze były życzenia od każdego i tradycyjne Sto lat a także słodki poczęstunek, laurki i pamiątkowe zdjęcia.

          27 lutego Dzień Dinozaura dzieci poprzez zabawę i zadania edukacyjne poznały życie i nazwy olbrzymów sprzed milionów lat. W tym dniu w przedszkolu pojawiło się mnóstwo małych i dużych figurek tych stworzeń. Były ciekawostki o dinozaurach, piosenki  i praca techniczna-  Dinozaur.

        • Mini maraton teatralny

        •         W niedzielę 12 marca w CKB w Nowej Sarzynie odbył się mini maraton teatralny. Wśród grup występujących znalazł się szkolny teatrzyk „PROMYCZEK”. Młodzi aktorzy zaprezentowali sztukę pt.: „Jak mazurska baba przechytrzyła diabła”. Na scenie zaprezentowały się również przedszkolaki z oddziału 5 i 6 latków w pięknych tańcach i grze na instrumentach. Występ dzieci przedszkolnych i teatrzyku „PROMYCZEK” wzbudził duży aplauz wśród licznie zgromadzonej publiczności. Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor szkoły Pan Andrzej Domagała, któremu występ bardzo się podobał. Dyrektor, w imieniu dzieci, aktorów, rodziców  i opiekunki teatru, podziękował Pani Dyrektor CKB za zaproszenie na tę niezwykłą uroczystość i pogratulował wszystkim uczestnikom wspaniałych występów.  Na zakończenie dzieci otrzymały dyplom za udział w tym ciekawym wydarzeniu oraz zostały zaproszone na zdrowy poczęstunek, którego sponsorem była firma FHU ŁUKNAT Mateusz Ziarko.

                      Składam serdeczne podziękowania rodzicom dzieci przedszkolnych
          i rodzicom młodych aktorów za przywiezienie swoich pociech na występ oraz za przygotowanie pięknych strojów dla dzieci przedszkolnych oraz sponsorowi firmie FHU ŁUKNAT za poczęstunek.

          Beata Kamińska

        •  Kobieta nie jedno ma imię

        •                 Jak co roku mężczyźni pamiętali o kobietach tych najmłodszych i tych, które przekroczyły 18ty rok życia.  Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie jego męska część przygotowała krótkie spotkanie artystyczne.

                            Po serdecznym przywitaniu Pań i dziewcząt na uroczystości pod hasłem „KOBIETA NIE JEDNO MA IMIĘ”, wiersz pt. „Dzień kobiet” wyrecytował Michał Jaworski. „Kobieto puchu marny! Ty wietrzna istoto! Postaci twej zazdroszczą anieli” pisał Adam Mickiewicz i My oczywiście się z tym zgadzamy, ale by dowiedzieć się czegoś więcej o kobietach chłopcy zapoznali zebranych ze znaczeniem kilku imion, które są przypisane naszym Paniom i koleżankom. Poszczególne imiona przeplatane były piosenkami z akompaniamentem gitary wykonanymi przez pana Pawła Deryło (O Ela, Nie płacz Ewka, Beata z Albatrosa, Kim właściwie była…). Następnie podzielono się kilkoma przemyśleniami na temat różnic pomiędzy kobietą, a mężczyzną poprzez ich różne punkty widzenia. Następnie, w imieniu męskiej części naszej szkoły prowadzący złożył życzenia Paniom i koleżankom:
          MARZEŃ – żeby się spełniały;
          PRZYJACIÓŁ – żeby pamiętali;
          SZCZĘŚCIA – żeby nie opuszczało;
          OKULARÓW – żeby były różowe;
          ŻYCIA – żeby było kolorowe.

                          Nie zapomniano także o symbolicznym kwiatku i porcji słodkości od panów dla  „piękniejszej” części naszej społeczności. Na zakończenie głos zabrał Pan dyrektor Andrzej Domagała, który także przyłączył się do złożonych życzeń oraz podziękował uczniom za przygotowanie akademii.

        • W świecie magii i czarów

        •                   W poniedziałek 6 marca przedszkolaki z oddziałów 0a i 0b wzięły udział w wycieczce do leżajskiego FOK-u. W ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „ Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2023  dzieci obejrzały wyjątkowy spektakl iluzji w wykonaniu Sebastiana Grabowskiego pt. Pan Magiczny.

                        Artysta czyli Pan Magiczny wraz z asystentką Panią Czarującą stworzyli niepowtarzalny klimat i wciągnęli w świat magii nie tylko dzieci ale i dorosłych. Mogliśmy podziwiać wiele niesamowitych numerów m.in. magiczne sznurki, unoszący się stolik, znikające w dłoni widza piłeczki, sztuczkę z płonącym portfelem i wiele wiele innych. Był to spektakl, który porwał naszych przedszkolaków całkowicie. Niektóre dzieci miały okazję odgrywać rolę asystenta Iluzjonisty co się im bardzo podobało i z ochotą wchodziły w interakcję z artystą. Wszyscy świetnie się bawili, spektakl był pełen muzyki i humoru choć czasami troszeczkę straszny zwłaszcza w trakcie numeru przecinania ręki i asystentki Iluzjonisty. Ale jak to w magii bywa wszystko dobrze się skończyło a dzieci głośno wyrażały chęć zobaczenia kolejnych numerów programu. Niewątpliwie było to spotkanie w którym dzieci mogły poczuć się magikami nikt nie nudził się choć spektakl nie był krótki. O tym jak bardzo podobał się show świadczyły gromkie brawa, którymi na koniec wszyscy obdarzyli artystów. Przedszkolaki miały również możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć z Panem Magicznym i Panią Czarującą.

                      To były prawdziwe czary i masa śmiechu. Pełni miłych wrażeń i zadowoleni z udanego wyjazdu wróciliśmy do przedszkola.

        • Z bajką łatwiej

        •            Adresatami innowacji są uczniowie klas 1-3. Innowacja „Z bajką łatwiej” ma za zadanie pomóc dzieciom zrozumieć swoje emocje. Dziecko uczęszczające do szkoły każdego dnia doświadcza różnych emocji. Rozłąka z rodzicami, przystosowanie się do zasad panujących w szkole, relacje z rówieśnikami, problemy osobiste, trudności i niepowodzenia szkolne sprawiają, że dziecko w nieznanym otoczeniu czuje się czasami samotnie, boi się, nie radzi sobie z emocjami, narażone jest na stres, spadek nastroju, niejednokrotnie depresję lub frustrację, a co za tym idzie również manifestowanie tego poprzez zachowania niejednokrotnie nieakceptowane społecznie. Czas realizacji innowacji obejmuje okres od 23 listopada 2022r. do 16 czerwca 2023 r., z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia z bajkoterapii będą odbywać się podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych raz w miesiącu w czasie 45 minut w każdym oddziale. Niniejsza innowacja ma na celu wychowanie dziecka radzącego sobie w trudnych sytuacjach, posiadającego umiejętność rozpoznawania i regulowania emocji, samodzielnie myślącego, posiadającego bogatą wyobraźnię i umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy. Czytanie na głos uczy dziecko języka, myślenia, rozwija jego pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce społecznie pożądanych zachowań, wzmacnia samoakceptację, pozwala zrozumieć świat i siebie samego. Pomaga w sytuacjach trudnych, uczy odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.