• Aktualności

        • Test umiejętności trzecioklasisty 2023/2024 za nami

        •            W początkowych dniach maja uczniowie klasy 3 przystąpili do testu badającego umiejętności trzecioklasistów. Test przygotowało Wydawnictwo Nowa Era. Arkusze diagnostyczne składały się z części polonistycznej i matematycznej. Na rozwiązanie każdej z nich uczniowie mogli poświęcić 60 minut.  

                  7 maja dzieci zmierzyły się z testem polonistycznym, który badał umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz stanowił podstawę do wykonania pierwszych siedmiu zadań zamkniętych. Zadania ósme i dziewiąte sprawdzały wiedzę z zakresu gramatyki. Ostatnie dwa to zadania otwarte, które polegały na wypowiedzi pisemnej w formie zaproszenia i listu, z zachowaniem poprawności stylistycznej, gramatycznej i ortograficznej.

                  8 maja odbył się test matematyczny, który badał sprawność rachunkową, wykorzystanie i tworzenie informacji opartych na logicznym myśleniu, rozwiązywanie zadań tekstowych, a także wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Arkusz składał się z 13 zadań – w tym siedmiu zamkniętych sześciu otwartych.

                     Większość zadań została poprawnie zinterpretowana i rozwiązana. Na porównanie wyników w skali kraju będziemy czekać.

        • Kwiecień w przedszkolu

        •          Kolejny miesiąc za przedszkolakami, to już ósmy z kolei. Kwiecień wypełniły podobnie jak poprzednie miesiące różne ciekawe wydarzenia.

                     3 kwietnia obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu – atmosfera w przedszkolu rozbrzmiewała kolorem niebieskim symbolizując wsparcie dla osób z autyzmem. Przedszkolaki wiele pracy włożyły w  przygotowanie prac plastycznych do gminnego konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Dąbrowicy -  „Autyzm. Wiem więcej. Jestem bliżej”. Cieszymy się, że jedna z wielu przygotowanych przez przedszkolaków prac plastycznych została wyróżniona przez organizatorów konkursu - Karol Duch otrzymał Dyplom za uczestnictwo i nagrodę.

                  17 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Leżajska gdzie  w Franciszkańskim Ośrodku Kultury podczas pokazu iluzji w wykonaniu Pawła Kwietnia nasi mali widzowie zostali przeniesieni w świat niezapomnianych wrażeń magii i czarów.

                  19 kwietnia odwiedzili nasze przedszkole starsi koledzy i koleżanki w ramach akcji  społeczno – edukacyjnej „Żonkile 2024” wszyscy zostaliśmy obdarowani żółtymi kwiatowymi symbolami.

                     We wtorek 30 kwietnia dzieci pięknie zaprezentowały się w  krótkiej części artystycznej na akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, gdzie wierszem i piosenką uczciły nasze święto narodowe.

                    W mijającym miesiącu aż czwórka przedszkolaków obchodziła swoje urodziny Tosia –  4 urodzinki, Szymek - 3 urodzinki, Maja – 5 urodzinki a  Sabinka – 4  urodzinki. Każdy solenizant z wielkim przejęciem wysłuchał życzeń od dzieci i pań oraz radosne i głośne sto lat wyśpiewane od serca przez przedszkolną społeczność. Urodziny to niezapomniany dzień jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dlatego stwarzamy okazję aby w tym dniu każdy jubilat czuł się wyjątkowo i był wyróżniony wśród swoich rówieśników.

                   Oprócz powyższych wydarzeń każdy dzień naszych przedszkolaków wypełniały ciekawe zajęcia, zabawy ruchowe, muzyczne, taneczne i plastyczno - techniczne a ciepła aura sprzyjała spędzaniu przez przedszkolaków czasu  na świeżym powietrzu. Z pewnością maj będzie równie ciekawy.

        • NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA

        •         W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w dniu 30.04.2024r. Uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisana w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.

                 Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

                Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne  z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

              Celem akademii było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej oraz postaw patriotycznych. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie pod kierunkiem Pana Damiana przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Słowem i pieśnią, młodzież przybliżyła  wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej. Przedszkolaki, pod kierunkiem Pani Moniki i Pani Beaty, zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni oraz zaprezentowały część artystyczną.

                 Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku pozostanie dla uczniów datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

               Po zakończeniu programu głos zabrał Pan Dyrektor Andrzej Domagała dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych, a także nauczycielom przygotowującym program. Życzył wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi i bezpiecznego powrotu do szkoły.

          D. K

        • W górach i pod górami, czyli zjazd rycerstwa na Zamku w Chęcinach w dniu 25 kwietnia.

        •          Jak przystało na adeptów sztuki rycerskiej, wraz z pojawieniem się jutrzenki, uczniowie z klas 1-3 rozpoczęli wędrówkę w Góry Świętokrzyskie. Aby osiągnąć obrany cel nie straszne im były: wczesna pobudka i brak śniadania, krople deszczu, ani rozłąka z mamą.

                    Po trzech godzinach podróży, z chmur wraz ze słońcem wyłonił się zarys Zamku w Chęcinach. Tu w lochach było ciemno, w skarbcu bogato, studnia wypełniona „monetami szczęścia”, a sakiewki naszych małych rycerzy zubożałe po zakupie pamiątek. Dalej wiedzeni krętymi, górskimi drogami kielecczyzny dotarli do Rezerwatu Kadzielnia. Tutaj zamiast w górę, zeszli w czeluści jaskini. Obleczeni w kaski, jak przystało na rycerzy, bezpieczni i usłuszni przedzierali się przez kręte korytarze wewnątrz góry. Spragnieni światła i słońca przemierzali ulice i zielony Park miejski im. Stanisława Staszica –jeden z najstarszych parków w Polsce.  Spacerkiem dotarli do Rynku zwanego też „kielecką starówką”, którego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. Ujrzeli też barokowy Pałac Biskupów Krakowskich – byłą rezydencję biskupów krakowskich, a obecnie oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Duże wrażenie wywarł na zwiedzających pomnik dzika pobudzając, nie wiadomo czemu, apetyty. Uczta w restauracji była wyśmienita. Talerze opustoszały w mig. Brać rycerska suto nakarmiona skierowała się na spotkanie z jednym z najstarszych drzew w Polsce Dębem Bartkiem.

                       Ukojeni doznaniami,  wsłuchani w historię zaklętą w konarach i zmęczeni całodniową wyprawą, udali się w drogę powrotną. Około godziny 21:00 rycerska wyprawa szczęśliwie dobiegła kresu.

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        •             Co roku, 23 kwietnia na całym świecie odbywają się uroczystości mające na celu uznanie pozycji książek jako łącznika między przeszłością, a przyszłością, pomostu między pokoleniami, a kulturami. Dzień ten obchodzony jest jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa materialnego i różnorodności kulturowej. Dla większości z nas jest to święto promujące radość obcowania z książką i czytania. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
                     W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania.
                     Przyjmując to zaproszenie uczniowie naszej szkoły podjęli trud wcielenia się w postacie z literatury poprzez przebranie się w odpowiedni dla bohatera strój. Niektórzy przynieśli ze sobą książki z których czerpali inspiracje do charakteryzacji postaci. Okazuje się, że zarówno młodsi jak i starsi mają swój świat literatury, do którego chętnie się przenoszą. Własna inicjatywa naszych uczniów nadała Dniu Książki odpowiedni wymiar i być może zachęci także tych nieprzekonanych do czytania.

        • Czytelnicze spotkanie z mieszkańcami lasu, ogrodu i łąki.

        •           Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury na stałe wpisał się w kalendarz pracy szkoły w klasach I - III. W tym roku przystąpiliśmy do konkursu po raz piąty i zaproponowaliśmy uczniom lekturę Danuty Parlak p.t. ,,Kapelusz Pani Wrony”.

                  Książka ta to zbiór dowcipnych i zarazem mądrych opowiadań, których akcja dzieje się w lesie, ogrodzie i na łące. Poczytamy w niej o tym, w jaki sposób odnalazł się zaginiony kapelusz pani Wrony, poznamy licznych mieszkańców lasu i dowiemy się jakiego bohaterskiego czynu dokonał bojaźliwy Wystraszek, poznamy historię niezwykłego małżeństwa bociana Mikołaja z piękna żabką Izabellą i zobaczymy ogród, w którym zamieszkało NIC. Konkurs odbył się 16 kwietnia i był połączony z uroczystością „Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej”.

                  Uczestnicy konkursu przystąpili do pracy w pięciu grupach, wykonując zadania w różnej formie, wykazując się większą lub mniejszą znajomością treści lektury. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, zagadki, porządkowały tytuły wydarzeń, wykonywały ilustracje.

        • Udział w 8 edycji Kuratoryjnego Konkursu „Logistycznie i ekonomicznie” w Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku

        •            12 kwietnia 2024 roku odbyła się 8 edycja Konkursu „Logistycznie i ekonomicznie” pod patronatem Kuratora Oświaty w Rzeszowie. W Konkursie wzięła rekordowa liczba 29 zespołów  z 14 szkół podstawowych powiatu leżajskiego i sąsiednich powiatów  – łącznie 87 uczniów.

          Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:

          Zespół I: Nikola Jaśkiewicz, Kinga Borek, Kamil Student.

          Zespół II: Julia Winiarska, Ewa Borek, Julia Masełek.

                       Organizatorzy w pierwszej części etapu finałowego  przygotowali quiz 20 pytań wymagający wiedzy i logicznego myślenia z zakresu matematyki, fizyki, geografii, informatyki oraz wiedzy sportowej. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a o dostaniu się do drugiej części praktycznej decydowała dogrywka. W decydującym etapie młodzież miała do rozwiązania 6 zadań praktycznych z zakresu: matematyki i logiki („Spotkanie), fizyki („Ruch”), sprawności („Tangram”), logistyki („Koszt”), ekonomii („Odsetki”) oraz ponownie logistyki („Kod”).

                    Poziom finałowej rywalizacji w dogrywce był bardzo wysoki, pytania bardzo trudne, dlatego bardzo ucieszył nas fakt, że uczniowie naszej szkoły zajęli VII miejsce w tym Kuratoryjnym Konkursie. Uczniowie mogli doświadczyć współpracy w zespole, rywalizacji z innymi uczniami i presji czasu bo każde pytanie miało ograniczony czas na udzielenie odpowiedzi. Mogli też poznać inną szkołę, spotkać się z absolwentami naszej szkoły oraz skorzystać ze smacznego poczęstunku.

                      Gratulujemy naszym uczniom  odwagi oraz nowych, wartościowych doświadczeń związanych z tym konkursem. Opiekunem była pani Ewa Kycia oraz pan dyrektor Andrzej Domagała.

           

        • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile 2024"

        •            19 kwietnia 2024r., obchodziliśmy 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w której biorą udział setki szkół z całej Polski. Uczniowie naszej szkoły chcąc uczcić tamte tragiczne wydarzenia własnoręcznie wykonali a następnie rozdali swoim kolegom i koleżankom żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci tamtych lat.

                      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

                      Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

                                                                                                                                            D. Kubrak

        • Wycieczka przedszkolaków

        •       W środę 17 kwietnia przedszkolaki  z obu grup wzięły udział w wycieczce do Leżajska gdzie w Franciszkańskim Ośrodku Kultury  w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Leżajsk 2024 obejrzały pokaz iluzji w wykonaniu Pawła Kwietnia.

                    Najmłodsi bardzo lubią pokazy czarów i magii, które mogą zobaczyć na własne oczy. Podczas występu Artysta swoimi czarami przeniósł dzieci do świata niezapomnianych wrażeń. Dzieci wypowiadały magiczne zaklęcia a chętni mali widzowie byli zapraszani na scenę aby pełnić rolę asystenta reżysera show. Widownia z wielkim zaangażowaniem obserwowała pokaz i żywo reagowała na kolejne części programu. Spektakl dostarczył wszystkim oglądającym ogrom dobrej zabawy, radości i uśmiechu co widać było na twarzach widzów a gromkie brawa były podziękowaniem za „spotkanie z iluzją”.

                     Pełni niezapomnianych wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy do przedszkola

        • Marzec w przedszkolu

        •           Siódmy miesiąc za przedszkolakami, to miesiąc kiedy w przyrodzie oczekuje się na zmianę pory roku. Słychać  powracające ptaki, kwiaty zaczynają  kwitnąć, pojawiają się listki na drzewach i wiosna nadchodzi wielkimi krokami.

                   W przedszkolnych aktywnościach maluszków było kolorowo, kreatywnie i ciekawie. Na początku miesiąca nasi milusińscy przenieśli się do dziecięcego laboratorium gdzie dużo się działo za sprawą zabaw badawczych i eksperymentów. Przez cały tydzień przedszkolaki doświadczyły m.in. co to ciecz nienewtonowska, zrobiły kolorową  tęczę z cukierków i kolorowy deszcz w słoiku, poznały co jest przyciągane przez magnes a co nie, wykonały wulkan oraz eksperymentowały ze świeczką  a wszystko pod opieką pani. Było mnóstwo fajnej i kreatywnej zabawy, która wszystkim bardzo się podobała.

                  W dalszej części miesiąca było o marcowej pogodzie i oznakach wiosny. Przedszkolaki obserwowały pogodę zaznaczając swoje obserwacje na kalendarzu pogody a na przedszkolnym parapecie pojawiły się doniczki z zasianymi i zasadzonymi wiosennymi roślinami. Podczas sprzyjającej pogody dzieci aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu i  placu zabaw.  Odbywaliśmy spacery w najbliższej okolicy przedszkola wypatrując nielicznych ptaków i oznak nowej pory roku.

                 Na koniec miesiąca zajęcia zdominowała tematyka związana z Wielkanocą, dzieci poznały zwyczaje wielkanocne, rozwijały umiejętności  matematyczne przeliczając pisanki, utrwalając kolory i wykonywały prace plastyczne.

          W marcu bawiliśmy się świętując;

          -  8 marca obejrzenie Akademii z okazji Dnia Kobiet i Dnia Patrona Szkoły oraz wycieczka do MCK w Leżajsku na spektakl teatralny pt. „Kot w butach”.

          - 21 marca  wraz z grupą starszaków - Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki symboliczne wsparcie osób dotkniętych zespołem Downa.

        • Światowy Dzień Autyzmu w naszej szkole

        •     Dziś, 3 kwietnia, uczniowie i pracownicy szkoły oraz przedszkola w Brzyskiej Woli włączyli się w obchody Światowego Dnia Autyzmu. Atmosfera na terenie szkoły rozbrzmiewała niebieskim kolorem, który symbolizuje wsparcie dla osób z autyzmem. Uczniowie oraz kadra nauczycielska przybyli do szkoły ubrani na niebiesko, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi spektrum autyzmu. Obchody Światowego Dnia Autyzmu w Szkole Podstawowej w Brzyskiej Woli są dowodem na to, że edukacja i świadomość są kluczowe w budowaniu społeczeństwa, które jest przyjazne i wspierające dla wszystkich. Dziękujemy rodzicom oraz uczniom za włączenie się w inicjatywę. 

        • Ulmowie – Samarytanie z Markowej

        •                 Uczniowie naszej szkoły w dniu 27.03.2024r. udali się na wycieczkę szkolną, której celem było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Po przyjeździe na miejsce całą grupą udaliśmy się do Kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Markowej, w którym znajduje się sarkofag ze szczątkami rodziny Ulmów. Po chwili refleksji i zadumy nad losem i postawą dzielnych Ulmów przeszliśmy na miejscowy cmentarz, na którym znajduje się grób zamordowanej przez Niemców rodziny, każdy uczestnik wyjazdu we własnym zakresie odmówił modlitwę a pobyt przy grobie uczciliśmy minutą ciszy. Kolejnym punktem wycieczki było muzeum, w którym nasi uczniowie spędzili blisko dwie godziny. W czasie zwiedzania ekspozycji - słuchając uważnie pani przewodnik, korzystając z interaktywnych – multimedialnych prezentacji oraz słuchowisk uczestnicy wyjazdu poznali szczegółowo historię życia oraz świadectwo człowieczeństwa w tych jakże ciężkich czasach okupacji, których przykładem jest rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Organizator wyjazdu oraz opiekunowie p. Damian, p. Bogusława, p. Edyta oraz p. Ewa dziękują za udział w wycieczce i zapraszają na kolejne.     

        • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki.

        •            Każdego roku 21 marca szkoły na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki, aby podkreślić znaczenie różnorodności i akceptacji osób z zespołem Downa. To wyjątkowa okazja, aby uczyć dzieci empatii, szacunku i otwartości na różnice.

                    W naszej szkole również włączyliśmy się w tę inicjatywę, organizując dzień, w którym uczniowie oraz pracownicy szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary. Zarówno uczniowie oddziałów przedszkolnych jak i wszystkich klas szkoły podstawowej z dumą prezentowali swoje skarpetki.

                     Było to niezapomniane doświadczenie, które podkreśliło siłę wspólnoty i znaczenie akceptacji oraz szacunku dla wszystkich osób, bez względu na ich indywidualne cechy czy niepełnosprawności. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej otwartą i empatyczną społeczność, która docenia bogactwo różnorodności.

        • Nareszcie do nas zawitała – wiosna

        •          W piątek 21 marca przedszkolaki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Pogoda w tym dniu była wspaniała, dzieci z obu oddziałów przedszkolnych spotkały się w ogrodzie przedszkolnym aby pożegnać zimę a powitać wiosnę. Jak nakazuje stary obyczaj starszaki przyniosły ze sobą Marzannę - kukłę symbolizującą zimę. Dawniej marzannę wyprowadzano ze wsi i topiono w strumyku albo palono. Nasze przedszkolaki najpierw głośnymi okrzykami wyprosiły panią Zimę z naszego przedszkola a samą kukłę postanowiono wyrzucić do worka, tak aby nie zaśmiecała środowiska. W ten sposób zima zakończyła swoje panowanie a  wniesiono  udekorowaną wstążeczkami gałązkę – gaik. Wielka radość i wiwaty przedszkolaków … Wiosna, Wiosna… oznajmiły wszystkim zebranym panowanie najpiękniejszej i najbardziej wyczekiwanej spośród czterech pór roku. Wszyscy bardzo się cieszymy, wiosna to w końcu ciepło, słońce i ożywanie przyrody. Były pamiątkowe zdjęcia, zagadki związane z wiosną  i mnóstwo fajnej zabawy na placu zabaw.

                    Mamy nadzieję, że starania przedszkolaków sprawią, że wiosna zawita u nas na dobre.

        • NIE BOJĘ SIĘ RATOWAĆ!

        •          Od wielu lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w edukacji związanej z ratowaniem życia „Ratujemy i uczymy ratować”. Cyklicznie odbywają się szkolenia w klasach I – III. Celem zajęć jest przypominanie zasad udzielania pierwszej  pomocy oraz doskonalenie umiejętności w wykonywaniu tych niełatwych czynności. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach,  ponieważ te są ciekawe i praktyczne. Uciski i wdechy wykonujemy na fantomach, natomiast wezwanie pomocy za pomocą atrap telefonów, samodzielnie wykonanych z szablonów. Dzieci uczą się przez ćwiczenia i przez obserwację siebie nawzajem. Nigdy nie wiadomo kiedy takie umiejętności  mogą nam się przydać. Nawet my dorośli mamy często opory i strach przed nauką udzielania pierwszej pomocy, i ratowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, dlatego niezwykle ważne jest zachęcanie dzieci do właściwych zachowań.

                     Uczniowie klasy II przez dwa dni uczyły się tego, jak poprawnie zachować w razie zagrożenia, wypadku lub niebezpiecznej sytuacji, jakie czynności po kolei wykonać, kogo powiadomić, jak wykonywać prawidłową resuscytację. Nauka pierwszej pomocy w formie zabawy sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia dzieciom przyswajanie wiedzy.

        • 12 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI 2024 W KLASACH IV-VIII

        •         W dniu 12 marca 2024 r uczniowie klas IV-VIII aktywnie wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Matematyki 2024 r. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl.

                   Dzień Matematyki skierowany był do wszystkich uczniów !!! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem lub egzaminem.

                To były zupełnie inne lekcje matematyki niż zwykle. Wyznania nie obejmowały  ogromnej wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką oraz umiejętność współpracy w grupie.

                   Dzień Matematyki stworzony został po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach (użycie kostek w połączeniu z tabliczką mnożenia), zabawach i teleturniejach matematycznych, rozwiazywanie krzyżówek,  uzupełnianie wykreślanek matematycznych,  rozwiązywanie quizów z wykorzystaniem tablicy multimedialnej miał na celu pokazać inną stronę nauki...

                  Matematyka – to słowo budzi grozę w niejednym uczniu a w innych – znudzenie.  Ten dzień pokazał, że matematyka może być ciekawa  i jest bardzo potrzebna.

        • Międzynarodowy Dzień Matematyki w grupie 5 i 6latków

        •             14 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki, dzieci z oddziału 5 i 6 latków po raz kolejny przystąpiły do zdrowej rywalizacji o zdobycie tytułu Mistrza Matematyki. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz wiedzą matematyczną i logicznym myśleniem. Należy dodać, że przedszkolaki bardzo lubią bawić się matematyką i chętnie rozwijają swoje matematyczne zdolności.  Cieszy fakt, że matematyka nie przeraża przedszkolaków, a wręcz jest dla nich bardzo interesująca.

                      Mistrzem Matematyki w grupie 5 latków została Aleksandra Wnuk, a w grupie 6 latków Aleksandra Krukowska.

                      Wszystkie dzieci za swoje zaangażowanie otrzymały słodki prezent. Gratuluję wszystkim dzieciom  i życzę wielu matematycznych, i nie tylko matematycznych, sukcesów.

                      Składam serdeczne podziękowania Dyrektorowi Andrzejowi Domagale za przekazanie nagród dla Mistrzów Matematyki.

          Wychowawczyni Beata Kamińska

        • Dla wszystkich Pań

        •           8 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji "Dnia Kobiet" pod hasłem "Kobieta jest jak ANIOŁ" Na część artystyczną złożyły się wiersze i skecze w wykonaniu chłopców z klas starszych oraz kilka piosenek. Po złożeniu życzeń i odśpiewaniu "Sto lat!" głos zabrał Pan dyrektor Andrzej Domagała i wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz w imieniu wszystkich panów wręczył drobne upominki PANIOM.